Turistika na Pasečné
U nás si vybere každý milovník přírody a pohybu na čerstvém vzduchu. Ležíme na křižovatce turistických, cyklistických a běžkařských tras. Jako turisté oceníte zejména střídání terénů a zajímavá zastavení po cestě.
Chcete-li si udělat pěkný turistický výlet krajinou šumavského příhraničí s krásnými výhledy, zaparkujte u nás na Pasečné a vydejte se po kulatých značkách liduprázdnými přírodními stezkami. Postupně vás dovedou k nejvýše položenému hradu v ČR, starobylým hraničním kamenům, Schwarzenberskému kanálu anebo kapličce se svatou vodou.
Turistické okruhy
Přímo od penzionu vede 6 okružních tras značených barevným kolečkem. Vyberte si tu svou, vytvořili jsme vám je přímo na míru.
U každé trasy je odkaz na mapy.cz, kde si můžete trasu detailněji prohlédnout, zobrazit si její výškový profil nebo si ji vyexportovat do své navigace či aplikace mapy.cz.
Modrý okruh přes Vítkův hrádek
Vítkův hrádek stojí v nadmořské výšce 1053 m a je nejvýše položeným hradem v ČR. Cestou k němu v osadě Svatý Tomáš minete přírodní studánku, krásně zrekonstruovanou schwarzenberskou Lesovnu a také poutní kapli Božího těla. Za dobrého počasí lze z vyhlídkové věže ve zřícenině gotického hradu zhlédnout panorama rakouských Alp s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu i velkolepý výhled do vltavského údolí a českého vnitrozemí.
Žlutý okruh, vedoucí okolo zaniklých vesnic Linda a Pernek, loukami, lesem a zpět přes bučiny a rašeliniště liduprázdnou krajinou stojí za zkoušku v jakékoliv roční době. Trasa může mít mnoho podob, záleží na vás, zda preferujete naší (= delší) anebo zkrácenou verzi. V zimním období volte jeho běžkařskou variantu.
Po zelené přes zaniklé vesnice k Schwarzenberskému kanálu
Téměř pralesním dobrodružstvím bývá v deštivém období velká část zelené trasy vedoucí ke svažité a téměř neznámé části Schwarzenberskému kanálu nacházejícího se pod soutokem s říčkou Světlou. Jako mlčenliví svědci pohnuté historie českoněmeckého příhraničí na vás na okruhu čekají hned 3 zaniklé vesnice: německý Rychnůvek pod Pasečnou, Muckenschlag cestou ke Schwarzenberskému kanálu a Horní Ureš.
Tato trasa má v sobě 2 unikátní prodloužení v podobě krátkých výběžků, které je třeba projít tam i zpět tou samou cestou, abyste se vrátili na původní okruh. Prvním z nich je zaniklá vesnice německý Rychnůvek, ve které stával kostel odstřelený v r. 1959. Na pietně udržovaném místě najdeme zbytky kostela sv. Václava, ruiny bývalé školy a pár náhrobků jako pozůstatek původního hřbitova.
Druhý výběžek vás zavede přes zaniklou vesnici Muckenschlag (pomníčky uvidíte vpravo) k nově opravené části Schwarzenberskéhu kanálu. Za lávkou přes kanál dojdete k historicky cennému hraničnímu kameni z r. 1788 a po odpočinku na lavičce přímo na státní hranici se vraťte zpět a pokračujte přes vyhlídku a zaniklou obec Horní Ureš do penzionu.
Vyhlídková oranžová k hotelu Aviva
Stará úvozová cesta hned za penzionem vás zavede přes zaniklou obec Mezilesí a osadu Innenschlag k vyhlášenému designovému “single” hotelu Aviva, ze kterého jsou ty nejkrásnější vyhlídky na panoramata rakouských Alp. Můžete je pozorovat třeba z terasy hotelového minipivovaru hned vedle parkoviště.
Cestou do Rakouska budete míjet uměleckou lavičku od L. Plíhala, ze které je krásný výhled na vrch Hirschenstein s větrnou elektrárnou a na hranicích historický kamenný kříž z roku 1873. Trasa rakouskými obcemi rezesetými v krajině je malebná.
Na zpáteční cestě si u Helfenberger Hütte můžete v letních měsících zahrát venkovní šachy anebo se občerstvit z kamenného samoobslužného baru. Sami se rozhodněte, zda u Mezilesí budete pokračovat po okruhu dále, až se ve finále kolem pomníku Ant. Měsíčka vrátíte po asfaltce domů anebo si poslední část zkrátíte a půjdete zpět jako na cestě tam, tj. úvozovou cestou.
Červená k památníku železné opony v Guglwaldu
Túra, která vás provede česko-rakouským pohraničím a na které zkombinujete malebné výhledy, historické památníky a osvěžíte se v Horském potoce.
V první části, která kopíruje oranžovou trasu, uvidíte zbytky železné opony a projdete kolem zaniklé obce Mutterberg. Dále půjdete po louce ke Švédské zdi kolem naší umělecké lavičky, ze které je krásný výhled na vrch Hirschenstein s větráky. Na hranicích se u kamenného kříže z roku 1873 napojíte na rakouskou cestu Nordwaldkammweg.
Občerstvíte se buď u horské chaty Alpenverein Helfenberger hütte anebo dál v hotelu v pohraničním Guglwaldu. Z něj se vydejte na prohlídku venkovního památníku železné opony. Cestou zpět přejděte hranici na turistickou trasu, která vás přivede k čistému Horskému potoku. Nezapomeňte na Multerberské rašeliniště a památník prvního zastřeleného občana ČSR před začátkem II. světové války na asfaltové příjezdové cestě k penzionu.
Žlutý okruh ke kapličce se svatou vodou
Genius loci okolní krajiny vás na tomto okruhu přenese zpět v čase do dob, kdy starou obchodní cestu lemovaly obrovské hraniční kameny. A jeden z roku 1788 potkáte, když se vypravíte na výlet „Za svatou vodou“. Nenáročná trasa ke kouzelné rakouské kapličce s léčivou studánkou a pak dál lesem podél státních hranic až ke zmíněnému hraničnímu kameni a Švédské zdi.
Vydáte se asfaltovou stezkou po žluté k zelené státní hranici Rožnov, kde nebudou chybět úchvatné výhledy na panoramata Alp. Za kapličkou, kam si lidé s nádobami jezdí až zdaleka pro léčivou vodu, vás čeká přírodní romantická procházka lesem, loukami a volnou krajinou. U švédské zdi v poslední třetině cesty uvidíte kromě různých hraničních kamenů a cedulí také historický kamenný kříž z roku 1873.
Krátká šedá kolem Pasečné
Jedná se o nejkratší pohodový pěší výlet. Cesta prochází osadou Pasečná a vede loukami a lesem po české straně hranice.
Za Pasečnou odbočíte mezi pastviny s výhledem na Vítkův Hrádek. Směrem a Hnědý vrch projdete kolem krmelců a posedů, přes luční křižovatku Mezilesí až na vrch Mezilesí, odkud může být při dobré viditelnosti vidět alpský Dachstein. Zaniklou obcí Mutterberg procházejte jen po vyznačených cestách, jsou tu neoznačené sklepy a studny.
Máte nějaké dotazy k turistice na Pasečné?
V případě zájmu nás prosím kontaktujte na telefonním čísle +420 777 133 801 nebo e-mailu ddobik@seznam.cz.